orgaan voor de christelijke gereformeerde kerken
Home | Contact | Links | Word abonnee | Oude website | Zoeken
Laatste artikelen
Presto Laatste artikelen
Artikelen | Presto | Commentaar
Van Pasen naar Hemelvaart PDF Afdrukken E-mail
Geschreven door Laura van Putten   
vrijdag, 24 april 2009
ImageTwee weken geleden was het Pasen en toen hebben we herdacht dat Jezus is opgestaan uit de dood. Het volgende feest dat we vieren is Hemelvaart en dan herdenken we dat Jezus naar de hemel is gegaan, terug naar zijn Vader. Maar in de tussentijd verschijnt Jezus ook nog een aantal keren aan verschillende mensen en natuurlijk ook aan zijn discipelen. Direct na zijn opstanding verschijnt hij al aan Maria bij het graf. Eerst herkent ze hem niet en later wil ze Hem vasthouden, maar dat mag niet van Hem.

De eerste keer dat Jezus aan zijn discipelen verschijnt, is al direct de eerste dag na zijn opstanding, en dan zijn ze bij elkaar in een kamer. Ze hebben de deuren gesloten, want ze zijn bang voor de joden. Als ze daar bij elkaar zijn staat Jezus ineens in hun midden. Doordat Jezus nu een verheerlijkt lichaam heeft kan Hij door alles heen en is Hij er ineens. Natuurlijk zijn de discipelen allemaal blij verrast, want hun Meester is er weer. Maar ze zijn ook verbaasd, niemand had Jezus nog verwacht. Bij deze verschijning van Jezus is de discipel Thomas er niet bij, hij geloofde er niet meer in. Maar als de discipelen de volgende dag bij hem komen en vertellen dat Jezus bij hen is geweest gelooft hij het niet. Hij zegt dat hij het alleen wil geloven als hij Hem met eigen ogen zou zien en zijn wonden aan mocht raken. Maar een week later, als de discipelen weer samen zijn, is Thomas er toch ook bij. En ook die avond komt Jezus weer in het midden van zijn discipelen. Dan is ook Thomas overtuigd en gelooft hij dat Jezus is opgestaan. De Here Jezus zegt dan dat de mensen die Hem niet hebben gezien maar wel geloven in Zijn opstanding zalig zullen zijn. Dat mag dus ook voor ons gelden. Wel is het ook bijzonder dat de eerst zo bange discipelen hierna vol overtuiging met deze boodschap de wereld ingaan. Het is niet iets wat ze hadden verwacht en zelf hebben kunnen verzinnen. Ze hebben Hem echt gezien.
Lees verder...
 
Calvijn over Gods aanpassing aan de mens PDF Afdrukken E-mail
Geschreven door A. Huijgen   
vrijdag, 24 april 2009
ImageOp 10 juli 2009 is het vijfhonderd jaar geleden dat Johannes Calvijn werd geboren, en dat blijft niet onopgemerkt. Aan hem worden vele tentoonstellingen, lezingen, en conferenties. Ook het Instituut voor Reformatieonderzoek, gelieerd aan onze Theologische Universiteit in Apeldoorn, belegt een aantal activiteiten, zie www.500jaarcalvijn.nl. In dit blad verschijnen vier artikelen over Calvijn. Dit is het tweede.

In dit artikel wordt stilgestaan bij Calvijns overtuiging dat God zich aan ons niveau aanpast als Hij zich openbaart. Een gedachte waarmee we na vijfhonderd jaar nog onze winst kunnen doen.

Wat is er nu eigenlijk zo interessant aan Calvijn? Voor veel mensen, buiten maar ook in de kerk, heeft Calvijn toch een wat streng, stoffig en zuinig imago. Ik herinner me een advertentie van Mercedes Benz waarin een luxe auto werd aangeprezen met de tekst: “Van Calvijn mag het!” Je kreeg, kortom, zo veel waar voor je geld dat zelfs de zuinigerd bij uitstek met de aanschaf ervan akkoord zou kunnen gaan. En als iemand iets ouderwets of benepen wil noemen, valt ook het woord ‘calvinistisch’ nog wel eens. Calvijn heeft dus een vrij slechte naam – buiten kerkelijk Nederland, maar ik vermoed dat de naam Calvijn ook niet zulke warme gevoelens oproept bij veel christelijke gereformeerden.
Het lastige is dat met Calvijn gebeurd is wat met veel grote historische figuren gebeurde: zijn beeld is een eigen leven gaan leiden, los van de bestudering van zijn geschriften. Daarom is het goed dat het Calvijnonderzoek nog altijd springlevend is. Niet alleen om karikaturen bij te stellen, natuurlijk, maar ook omdat er in Calvijns theologie iets te halen valt dat voor vandaag nog van belang is.

Lees verder...
 
Op reis naar Israël (1) PDF Afdrukken E-mail
Geschreven door Pieter Sijtsma   
vrijdag, 24 april 2009
ImageSamen met zijn vrouw maakte Pieter Sijtsma een reis naar Israël. Iets wat ze altijd al graag hadden willen doen. In twee artikelen vertelt hij wat ze allemaal hebben gezien en meegemaakt.

Van jongs af aan ben ik met de Bijbel opgevoed: thuis, de lagere school, clubs, catechese, kerk, enz. Na elke maaltijd las mijn vader ons voor uit de Bijbel. Eerst de kinderbijbel en later de echte Bijbel. Op de lagere school had ik een hoofdmeester, die heel beeldend kon vertellen. Je zag dan de Here Jezus over het water lopen. Dit alles heeft er toe bijgedragen dat ik heel veel over de geschiedenis van het land en volk Israël te horen kreeg. Toen ik trouwde met Geke en we kinderen kregen, begon het weer van voren af aan: kleuterbijbel, kinderbijbel en de echte Bijbel.

Langzaamaan kwam het verlangen om met eigen ogen te zien hoe het land er uitziet waar Jezus rond had gewandeld, de Jordaan, de Dode Zee, het meer van Galilea, Jeruzalem, etc.
Op de televisie zie je natuurlijk veel, maar dat zijn beelden die een ander maakt. Mijn vrouw en ik spraken af dat, zodra er vanuit onze omgeving weer een reis naar Israel georganiseerd zou worden, wij dan mee zouden gaan. In de zomer van 2008 lazen we in ons gemeenteblad dat één van onze gemeenteleden het voornemen had in het voorjaar van 2009 een achtdaagse reis naar Israël te organiseren. Eindelijk!
Lees verder...
 
De totstandkoming van het nieuwe Liedboek voor de kerken PDF Afdrukken E-mail
Geschreven door Pieter Endedijk   
vrijdag, 24 april 2009
ImageEen grote gebeurtenis, zo mag de totstandkoming van het nieuwe Liedboek voor de Kerken wel worden genoemd. Op 11 oktober liet Pieter Endedijk -musicus, predikant met een bijzondere opdracht én coördinator van het project- tijdens de Najaarsvergadering van het Schrijverscontact zien wat daar allemaal bij komt kijken, hoe de keuzes worden gemaakt, voor wie het Liedboek bestemd is, wanneer we het kunnen gaan gebruiken en wie er allemaal meedoen.
Het Schrijverscontact is de vereniging van christelijke schrijvers en dichters.

Het huidige Liedboek voor de Kerken verscheen -nadat er ruim twintig jaar aan was gewerkt- in 1973. Al vrij snel daarna kon worden geconstateerd dat de vraag naar alweer een nieuwe bundel groeide. Jarenlang is er sprake geweest van een Liedboek 2000, maar pas in het voorjaar van 2007 werd door de kerken officieel besloten dat er een nieuw liedboek moest komen. De opdracht daarvoor werd in handen gegeven van de Interkerkelijke Stichting voor het Kerklied en Pieter Endedijk werd tot coördinator benoemd.
Oorspronkelijk deden er zes kerken mee, door de totstandkoming van de PKN bleven er daarvan nog vier over, maar toen zich ook de Nederlands Gereformeerde Kerk en de Vrijgemaakte Kerk aansloten, waren het er weer zes. Samen vormen zij een breed spectrum van protestants Nederland, van vrijzinnig tot rechtzinnig. Met de rooms-katholieke kerk is gezocht naar verbindingen, maar het is niet gelukt op dit gebied tot een vorm van samenwerking te komen: het blijft dus een protestantse aangelegenheid.
Lees verder...
 
Mijn Hemel! (4) PDF Afdrukken E-mail
Geschreven door Marco Hofland   
zaterdag, 18 april 2009
ImageDit is de laatste keer dat we stilstaan bij een onderwerp waarover je niet veel hoort: wat gebeurt er met ons na het sterven?
Dat is erg belangrijk, want dat is iets wat we allemaal zullen meemaken, mocht de Here Jezus nog niet teruggekomen zijn.

Het tweede misverstand is dat de hel een soort middeleeuwse martelkamer zou zijn.
Hoe komt het nou, dat mensen daar zo tegenaan kijken?
Ik denk, dat dat komt omdat wij vaak de beschrijving van de hel zoals de Bijbel die geeft, niet helemaal helder voor ogen hebben.
Je komt in totaal 12 keer het woord hel in het Nieuwe Testament tegen.  
Waarvan het overigens 11 keer door Jezus zelf gebruikt wordt!
En Hij mag het zeggen.
En wat is het dan?
Het letterlijke woord dat Jezus vaak gebruikt is het woord “gehenna”.
En dat woord gehenna is eigenlijk een dal, dat bij de stad Jeruzalem ligt.
Dat was een soort vuilnisbelt.
Een plek die altijd brandde. Net zoals wij ons vuilnis vandaag aan de dag nog verbranden. Zo deden ze dat toen ook.
Het is een plek, waar vroeger ook in Israël de kinderoffers werden gebracht.
Kinderoffers, die aan de god Moloch werden gebracht.
God vond dat verschrikkelijk.
Hij wilde daar niks mee te maken hebben.
Vandaar dat gehenna een plek is, waar God niet is.
Dat beeld gebruikt Jezus.
De hel is de plek, waar God niet is.
Je komt dat tegen in een omschrijving in de Bijbel zelf. In 2 Thes.1:9 wordt gezegd: ”Ze zullen voor eeuwig ver van de Heer zijn en van zijn kracht en majesteit”.
Nou, dat is nou het erge van de hel.
Dat God daar niet is.
Lees verder...
 
<< Start < Vorige 1 2 3 Volgende > Einde >>

Resultaten 1 - 9 van 24
Kerkfoto
Wilt u ook uw kerkfoto op onze site? Stuur dan een foto naar de Dit e-mailadres wordt beschermd tegen spam bots, u heeft Javascript nodig om het te bekijken
Kerkdiensten (testfase)
Classis Groningen
Classis Leeuwarden
Classis Hoogeveen
Classis Zwolle
Archief
 
© 2010 Kerkblad voor het Noorden